საერთაშორისო საგანმანათლებლო სამიტი ლისაბონში
2018 წლის 21-24 მარტს, ლისაბონში საერთაშორისო საგანმანათლებლო სამიტი გაიმართა, რომელშიც 30-ზე მეტი ქვეყნის განათლების სფეროს ლიდერები მონაწილეობდნენ. საქართველოს დელეგაცია ასეთი შემადგენლობით წარდგა ფორუმზე: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი, ბატონი მიხეილ ჩხენკელი (დელეგაციის ხელმძღვანელი), საქართველოს სკოლის ადმინისტრატორთა ასოციაციის თანადამფუძნებელი და ბაქსვუდის სკოლის აკადემიური დირექტორი - არჩილ სუმბაძე და პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირის პრეზიდენტი - მაია კობახიძე.
ღონისძიების მთავარი თემა იყო "მასწავლებელთა საქმიანობის ახალი გამოწვევები და შესაძლებლობები". აღნიშნული თემა სამი ძირითადი მიმართულებით იქნა განხილული:
1. სკოლების საზოგადოებრივი ფუნქცია და თემთან (community) ურთიერთობა;
2. მომავლის პედაგოგიკა;
3. მასწავლებელთა ყოველდღიურობა: სტრესი და მოტივაცია.
სამიტის ფარგლებში, ქართულმა დელეგაციამ აქტიური მონაწილეობა მიიღო საერთო თემატურ განხილვებში და ასევე ორმხრივი შეხვედრები გამართა ფინეთის, პორტუგალიის, ესტონეთისა და სხვა ქვეყნების განათლების ლიდერებთან.
ვისაუბრეთ ღირებული გამოცდილების გაზიარებაზე, საერთო გამოწვევებსა და სამომავლო გეგმებზე.
ვიმედოვნებთ, სამიტის შედეგები მალევე მოგვცემს შესაძლებლობას, ახალი ინიციატივები შევთავაზოთ ჩვენს წევრ დირექტორებსა და სხვა ადმინისტრატორებს.

International Education Summit in Lisbon
The Georgian delegation was represented at the forum by the Minister of Education and Science of Georgia, Mr. Mikheil Chkhenkeli (Head of Delegation), Archil Sumbadze - Co-Founder of the Georgian School Administrators Association and Academic Director of Buckswood School and Maia Kobakhidze -  President of the Free Trade Union of Teachers and Scientists of Georgia.
The main theme of the event was "New Challenges and Opportunities of Teacher Activity". This topic was discussed in three main directions:
1. Public function of schools and community relations;
2. Pedagogy of the future;
3. Teachers' daily lives: stress and motivation.
We hope that the results of the summit will soon enable us to offer new initiatives to our member directors and other administrators.
Within the framework of the summit, the Georgian delegation took an active part in the general thematic discussions and also held bilateral meetings with the education leaders of Finland, Portugal, Estonia and other countries.